Logopeda czy rodzic – kto lepiej nauczy mówić moje dziecko?

unnamed

Rodzice są najlepszymi lekarzami dla swoich dzieci. Jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy, jednak nie można się nim kierować całkowicie i bezkrytycznie. Często słyszy się, że rodzice lub opiekunowie samodzielnie wyszukują informacje w Internecie np. na temat wywoływania określonych głosek i próbują na własną rękę organizować dzieciom mini-zajęcia w swoich czterech ścianach. Czy to aby najlepsze rozwiązanie?

Wizyta u logopedy jest ważna

Okazuje się, że bardzo łatwo jest popełnić błąd wynikający po prostu z nieznajomości prawidłowego ustawienia artykulatorów, a także braku wiedzy dotyczącej choćby określonej kolejności wykonywania ćwiczeń. Zawsze więc lepiej udać się po diagnozę i poradę do logopedy, aby nie powielać błędów, jakie mogą się później przyczynić do nieprawidłowego brzmienia poszczególnych głosek. Ponadto, logopeda doskonale wie, kiedy należy zacząć pracę zmierzającą do wywołania określonych głosek. Nie zawsze celowe jest przyspieszanie tego procesu, ponieważ może on wywołać wręcz odwrotny skutek.

wood-cube-abc-cube-letters-48898

Presja poprawnej wymowy

Każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko jak najszybciej opanowało trudną sztukę mówienia. Niestety, często nieświadomie wywołują presję i polecają swoim pociechom kilkukrotne powtarzanie określonych grup wyrazowych czy brzmienie poszczególnych głosek. Nie zawsze ta metoda zadziała, ponieważ dzieci mają swoje indywidualne tempo rozwoju, a do tego różne sposoby przyswajania nowych słów czy odwzorowania dźwięków mowy. Jeśli więc codziennie prosisz swoje 4-letnie dziecko, aby powtórzyło za tobą piękną, wibrującą głoskę „rrrr”, to czym prędzej porzuć tę misję, aby twoja pociecha nie nabrała złych nawyków i nie zniekształciła dotychczasowego sposobu wymawiania „r” lub substytucji tej głoski. Logopedzi muszą się bowiem później sporo natrudzić, aby odwrócić te błędnie utrwalone schematy artykulacyjne i na nowo zacząć całą batalię.

kid-girl-child-cute-160433

Co możesz zrobić samodzielnie?

Rodzice powinni, a wręcz muszą współpracować z logopedą, jeśli oczekują pozytywnych rezultatów terapii. Nierzadko otrzymują więc od terapeuty ćwiczenia i zadania do utrwalania z dzieckiem. Ta dodatkowa praca w domu jest niezbędna, szczególnie w sytuacji usprawnienia motoryki artykulacyjnej, a więc zwyczajnie wytrenowania języka, warg, policzków czy żuchwy. W dalszym procesie terapeutycznym konieczne są ćwiczenia utrwalające już uzyskane głoski, a więc ciągłe powtarzanie sylab, wyrazów i zdań. Dziecko musi uświadomić sobie poprzez praktykę, że błędnie wypowiadane słowa, jak „skoła – szkoła” czy „safka -szafka” odchodzą już w zapomnienie.

pexels-photo-54536

Terapia logopedyczna musi zostać więc wdrożona przez logopedę, a potem praktykowana też w domu i to najlepiej codziennie. Wymaga więc dużo zaangażowania ze strony rodziców oraz dzieci, ale ich motywację można skutecznie wspierać. Terapia logopedyczna jest przecież wspaniałą zabawą i okazją do wspólnego spędzania czasu w rodzinie!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *